Preskoči na glavni sadržaj

Georgia Hunter- Mi koji smo preživjeli

„Prije Holokauta u Poljskoj je živjelo tri milijuna Židova. Do završetka holokausta istrijebljeno ih je devedeset posto, a od tridesetak tisuća Židova koji su tada živjeli u Radomu, preživjelo je manje od tri stotine.“

Emotivna priča o Georgijinoj obitelji koji su preživjeli Holokaust, a ona je to saznala tek kada je navršila petnaest godina i bila je šokirana. Budući da je jako voljela svojeg djeda za kojeg je smatrala da je Amerikanac nije joj bilo ni na kraj pameti pomisliti da nešto nije u redu jer sve je bilo u redu do trenutka kada djeda više nije bilo, a ona je saznala koliko je težak i bolan život zapravo imao. „Mi koji smo preživjeli“ priča je o opstanku autoričine obitelji.

Predivno i hrabro ovaj roman progovara podjednako o strahu i mračnim vremenima kao i o glazbi, ljubavi te zahvalnosti. Likovi su smioni, odlučni i nezaboravni, a radnja napeta i istinita. Upravo zato što je istinita meni je jako privukla pažnju i morala sam je pročitati jer me zanima prošlost koja je mnogima promijenila živote.

Autorica je knjigu napisala zbog obećanja sebi i svojoj obitelji da će zabilježiti priču svojih predaka i priznaje kako nije imala pojma u što se upušta. Utemeljila je knjigu na pričama članova obitelji, godinama putovala, zapisivala, snimala, gledala filmove, čitala knjige i kopala po arhivima i iznenadila se količinom podataka koje je pronašla.

Čita se zaintrigirano i s knedlom u grlu, poneke rečenice slomile su mi srce, poneke su mi dale neopisivu količinu nade i utjehe, a cijela mi je priča još jednom pokazala bol i patnju tog dijela prošlosti. Knjiga je prepuna povijesti, važnih datuma i neopisivih tragedija i stvarno mi je trebalo puno snage da čitam tu toliko tužnu, a opet optimističnu priču o ljudima koji su se borili rukama i nogama, bježali i samo mislili na budućnost ostavljajući iza sebe ne samo svoju domovinu nego i svoje ime.

Priča je to o tri generacije obitelji Kurc, o ratnoj stvarnosti i putu do slobode, o njihovoj vlastitoj pobjedi. Od mene preporuka.
Stilus knjiga


Recenziju napisala Sandra Avar


Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Cecelia Ahern- "Nesavršeni"

Izdanje  Profil Nešto posve novo predstavlja nam naša Cecelia koja inače piše predivne ljubavne romane prepune divnih osjećaja i emocionalnih priča. I ovo je u neku ruku priča o ljubavi, dirljiva i nesebična. Ova distopija pružit će vam drugačiji pogled na svijet u vrijeme kada ni savršeno neće biti dovoljno dobro, u vrijeme kada se i najmanje mane pretvaraju u zločin i obilježe vas za čitav život. Celestine je savršena djevojka koja budno pazi da ne napravi nikakvu glupost koja bi je stajala glave, ali u svijetu gdje se pogrešne odluke kažnjavaju žigosanjem na sljepoočnici nije baš lako donijeti pravilnu odluku. Ona se divi sucu Crevanu koji je u Vijeću za lov na nesavršene osobe i ona smatra kako je društvu potrebno očistiti ga od nesavršenih ljudi, ali nije ni svjesna da bi i ona mogla postati jedna od tih nesavršenih i da će sudac Crevan postati njen najveći neprijatelj. Kao što sam već spomenula, svako se nesavršenstvo kažnjava žigosanjem i/ili oduzimanjem putovnice, ukr...

Julia Samuel- I to će proći

  Odlična je ovo knjiga o ljubavi, obiteljskim odnosima, promjenama koje nam život donosi, zdravlju i traženju identiteta. Autorica je psihoterapeutkinja i u ovoj je knjizi iznijela primjere iz vlastite prakse, a sve u svrhu da nam prenese važne poruke o životnim krizama. Nadasve, knjiga je od velike pomoći ne samo ako je proučavate nego i ako povremeno čitate između redova. Od mene velika preporuka. „Život se svodi na promjene. U teoriji nam je to poznato, ali iskustvo je često znatno složenije nego što očekujemo...“ „Ljudi žude za sigurnošću i nerado se odričemo poznatog-jer se čini manje zastrašujućim od nepoznatog.“ „Možda je istina da za sve postoji mjesto i vrijeme...“ „Ljubav zahtijeva uporan rad i predanost...“ „Obitelj je složen sustav u kojem se puno više toga događa pod površinom nego na površini.“ „Život je težak i nosi sa sobom različite nevolje kojima se je nužno prilagoditi...“ Mozaik knjiga

Kristin Hannah- "Divlja djevojčica"

Jednog se dana u malom gradiću pojavi djevojčica, ona ne govori, prljava je i neuhranjena, u naručju drži štene vuka, a na tijelu ima ožiljke vezivanja. Pronalazi je lokalna policija i naravno čine sve kako bi saznali njezin identitet, te smatraju kako bi bilo najbolje da sa djevojčicom radi psiholog.  Julia je psihologinja koja je i sama nedavno doživjela trage diju i ostala ispunjena samoćom, a dolaskom Alise u njen dom stvari se brzo promijene i Julia mora potisnuti svoje osjećaje i posegnuti u dušu izgubljenog i uplašenog djeteta. Nitko ne zna da li je djevojčica bila ostavljena u šumi, izgubljena ili možda oteta, ali policija čini sve kako bi saznali tko je zapravo ona i što joj se dogodilo. U toku već vidnog napretka male djevojčice Alise pojavljuje se njezin biološki otac, osuđeni ubojica i traži da mu Julia, koju je Alisa jako zavoljela, vrati kćer. Hoće li Julia vratiti Alisu ocu? Kako će Alisa reagirati na Julijine pokušaje socijalizacije i hoće li ikada postati normalno ...